ریشه کنی شپش ها تخصص ماست


سوالات متداول در مورد آفت شپش

در این صفحه از سایت، به سوالات متداول شما در مورد آفت شپش پاسخ داده ایم، امید است با مطالعه این قسمت از سایت از شر این آفت برای همیشه خلاص شوید


چگونه می توانیم از شر شپش سر خلاص شویم؟

بهترین راه، استفاده از شامپوی مخصوص شپش است. اما راه های دیگری نیز وجود دارند. یکی از آن ها شانه زدن موهای مرطوب با استفاده از شانه ضد شپش است. بهتر است موها را با استفاده از سرکه مرطوب نمایید. البته از بین بردن شپش ها از این طریق ممکن است 3 هفته به طول بیانجامد. همچنین برخی استفاده از روغن نارگیل، زیتون و سس مایونز را نیز توصیه می کنند

شپش ها می توانند روی بالش زنده بمانند؟

شپش های سر از خون تغذیه می کنند و برای تغذیه نیاز دارند که به طور مداوم روی سر باقی بمانند. اما شپش ها می توانند تا 24 ساعت نیز بدون غذا زنده مانده و در صورتی که میزبان دیگری پیدا کنند به آن انتقال یافته و به زندگی و تولید مثلشان در میزبان جدید ادامه می دهند.

از بین بردن قطعی شپش سر چقدر طول می کشد؟

بسته به روشی که برای درمان انتخاب می کنید و همچنین شدت تهاجم شپش در سر، زمان درمان قطعی شپش نیز متفاوت خواهد بود. حتی توصیه می شود پس از درمان کامل نیز برای اطمینان از ریشه کن شدن شپش، بین 7 تا 10 روز بعد نیز موهای خود را با شانه ضد شپش شانه بزنید. در این صورت اگر تخم شپش در سر شما وجود داشته باشد می توانید آن را از بین برده و از تهاجم دوباره آن ها پیشگیری کنید.

مؤثرترین روش درمانی شپش چیست؟

شامپو دفنوترین مؤثرترین و قوی ترین روش درمانی شپش برای افراد بالای 6 ماه شناخته شده است. این شامپو بر خلاف سایر شامپوها که فقط شپش های بالغ را از بین می برند، قادر به ریشه کن کردن شپش از مرحله تخم تا بلوغ است.

آیا استفاده از سشوار منجر به مرگ شپش ها می شود؟

می توانید برای از بین بردن شپش های بالغ از این روش استفاده کنید. به طوری که موها را از قسمت ریشه موها با سشوار حرارت دهید. اما برای از بین بردن تخم شپش کارایی نخواهد داشت.

آلودگی با چه تعدادی از شپش خطرناک است؟

متوسط آلودگی به شپش در ابتدا 20 عدد است. در طول 30 روز چرخه زندگی شپش، شپش های ماده هر روز 5 تا 10 عدد تخم می گذارند. بنابراین شپش ها به راحتی و در زمان کمی می توانند به صدها شپش افزایش یابند.

آیا با شستن لباس، ملافه و روکش بالش می توان شپش ها را از بین برد؟

اگر در مرحله پاکسازی شپش از خانه هستید، باید حوله ها، لباس و ملافه ها را بشویید. آن ها را در دمای بالا شسته و خشک کنید. برای لباس هایی که بسیار ظریف بوده و نمی توان آن ها را در دمای بالا شست، آن ها را به مدت چند ساعت در آب گرم و شوینده های مخصوص قرار داده و پس از چند ساعت بشویید.

آیا موقع ابتلا به شپش متوجه حرکت و خزیدن شپش در سر می شویم؟

بله. یکی از علائمی که می توان به وجود شپش در سر پی برد داشتن احساس خارش در سر است. خزیدن و حرکت شپش کاملاً برای افراد مبتلا محسوس است.

آیا استفاده از وازلین در درمان شپش مؤثر است؟

اگرچه موادی مانند وازلین، سس مایونز، روغن نارگیل و زیتون می توانند در کشتن شپش های بالغ موثر باشند. اما این مواد قادر به از بین بردن تخم های شپش نیستند. استفاده از روغن ها و وازلین مانع تنفس در شپش های بالغ می شود. تخم های شپش در پوسته محکمی قرار دارند که استفاده از این مواد روی آن تأثیری نخواهد داشت. این تخم ها به زودی هچ می شوند و همین مانع اصلی ریشه کن نشدن شپش ها با استفاده از وازلین و سایر مواد مشابه است.

چه نوعی از داروی خانگی به درمان شپش کمک می کند؟

می توانید 3 تا 5 قطره روغن درخت چای به 30 میلی لیتر شامپو اضافه کرده و برای شستشوی موها به صورت روزانه استفاده کنید. همچنین می توان سه قاشق روغن زیتون و یا روغن نارگیل را به روغن درخت چای اضافه کرده و به صورت مستقیم روی موها اعمال کنید. این ترکیب برای اثر گذاری به حداقل 30 تا 40 دقیقه زمان نیاز دارد. توصیه: از استعمال مستقیم اسانس ها روی سر خودداری کنید.

آیا استفاده از اسپری مو تأثیری در نابودی شپش دارد؟

اسپری مو قادر به از بین بردن شپش نیست اما اگر از جمله افرادی هستید که همیشه از اسپری مو برای حالت دهی به موهایتان استفاده می کنید احتمال ابتلاء به شپش در شما کمتر خواهد شد. شپش ها موهای تمیز را دوست دارند. علاوه بر این اتصال شپش به موها در صورت استفاده از ژل، اسپری، و سایر محصولات مشابه سخت تر خواهد بود

آیا استفاده از آب داغ برای نابودی شپش موثر است؟ آیا راه حل مناسبی است؟

استفاده از آب با دمای جوش برای استفاده روی سر بسیار خطرناک است. اما می توان وسایلی مانند شانه و گیره های مو را پس از هر بار استفاده، در آب با دمای بالا قرار دهید تا مانع از انتشار شپش بین سایر اعضای خانواده شوید.

چگونه می توانیم شپش را روی سر خودمان تشخیص دهیم؟

برای این کار می توانید از دو آینه استفاده کنید. بین دو آینه قرار گرفته و سعی کنید قسمت پشت گوش و خط گردن را برای پیدا کردن حشرات کوچک در حال خزیدن روی مو و یا پوست سر چک کنید. شپش های سر به دلیل گرم تر بودن این نقاط بیشتر در این نواحی تجمع می یابند. اما برای مطمئن شدن از وجود شپش بهتر است این عمل را به فرد دیگری بسپارید تا این کار با دقت بیشتری همراه باشد.

چطور می توان شانه ها و برس ها را پس از درمان شپش ضد عفونی کرد؟

موها را از برس و شانه جدا کنید. شانه را برای ضد عفونی می توانید در الکل قرار داده و یا در شامپوهای مخصوص ضد شپش و آب داغ غوطه ور کنید.

در صورت عدم درمان شپش چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که برای درمان شپش های سر، اقدام نکنید می تواند عوارض زیادی برای شما به همراه داشته باشد. اولین عارضه ناشی از شپش، خارش پوست سر است. خارش مداوم پوست سر می توانند منجر به ایجاد خراش و در نهایت عفونت گردد.